Geri Dönüşüm Projesi Devam Ediyor..

 

Uşak Belediyesi kentte zararlı maddelerin geri dönüşümü için başlattığı kampanyanın Kemalöz ve Cumhuriyet mahallelerinde yürütülen ilk etabının ardından, ikinci etabına da start verdi. Bu kapsamda Uşak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nce yürütülen ambalaj atıklarının ayrı toplanmasına ilişkin çalışmaların ikinci etabı olan Ünalan, Atatürk ve Fevzi Çakmak Mahallelerindeki okullarda öğrencilerin bilinçlendirilmesi için eğitimlere başlanıldı. Bölgelerdeki okullarda geri dönüşümün önemi, geri dönüştürülebilen atıkların neler olduğu ve geri dönüşümün faydaları hakkında bilgiler verilerek, projenin nasıl uygulanacağı anlatılıyor. Daha sonra bu mahallelerde bulunan konutlara proje hakkında bilgilendirici broşür ve geri dönüşüm torbaları dağıtılarak ambalaj atıklarının ayrı toplanmasına başlanacak. Proje altı aylık periyotlar halinde kentin tamamında uygulanacak.

Konu hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Nurullah Cahan, kentte geri dönüşüm için ciddi bir çalışma içinde bulunduklarını belirtti. Uşak’ın gelecek nesillerine güzel bir doğanın bırakılmasının şart olduğunu aktaran Cahan, " İlimizde ilgili birimlerimiz ambalaj atıklarının ayrı olarak toplanması için örnek bir bilinçlendirme çalışması yürütmektedir. Bu çalışma ile yeni kuşakların farkındalığa sahip olmasını amaçlıyoruz. Bu sayede uzun yıllar boyunca konu hakkında bilgili ve bilinçli bir neslin yaşaması sayesinde ilimiz daha temiz olacak” dedi. Özellikle öğrencilerin atıklar konusunda bilgi sahibi olması ile birlikte ailelerine de etki ettiğinin altını çizen Cahan, projenin bu bakımdan zincirleme etki sağladığına dikkat çekti. Uşak Belediyesi’nin bundan sonra da aynı bilinç ile çevrenin korunması adına projelerine devam edeceğini dile getiren Cahan, " Belediyemiz kentleşmeyi sağlarken çevreye duyarlı olmayı da kendine ilke edinmiştir. Bu nedenle çevre ile ilgili doğa dostu tüm etkinliklerde katkı vermeyi sürdüreceğiz. Bilincin giderek artmasının ilimize ve dünyamıza olan katkılarının ne denli önemli olduğuna inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Projelerimiz devam edecek

Çevre bilinci ve doğanın korunmasının son yıllarda büyük önem arz eden konuların başında yer aldığını ifade eden Belediye Başkanı Nurullah Cahan, " Belediyeler kentin gelişimi adına büyük projeler yapmakla yükümlüdür. Biz de bu bilinç ile biz de kentin mega projelerini hayata geçirmek için durmaksızın proje üretiyoruz. Yakın zamanda projelerimiz can bulacak ve kent gelişecek. Kentlerin sosyal, kültürel ve kentleşme açısından gelişmesinin yanı sıra doğa bilinci ile de gelişmesi şarttır. Çünkü gelişen çağ ve doğa bilincinin giderek azalması yeni neslin yaşama alanlarını olumsuz etkilemektedir. Biz de bu kapsamda öğrencilerimizin bilinç sahibi olması adına eğitimlerimize devam ediyoruz. Daha önce Kemalöz ve Cumhuriyet mahallelerinde başladığımız eğitimlerimiz şimdi ise Ünalan, Atatürk ve Fevzi Çakmak mahallelerinde sürüyor. Buradaki okullarda ekiplerimiz ambalaj atıklarının ayrıştırılmasını ve bunun doğaya sağlayacağı katkıları örnek bir çalışma ile anlatıyor. Yeni neslin bu bilinçlenmesi kendinden sonra gelen nesle fayda vereceği gibi ailelerine de etki ediyor. Yaptığımız çalışmalar ile hem temiz ve sağlıklı bir kent oluşturuluyor; hem de ülke ekonomisine katkı sağlanıyor. Belediyemizin temiz, sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent için başlattığı bu çalışmaya tüm halkımızın duyarlı olması ve destek vermesi önem arz etmektedir " dedi. Toplama  işlemi belediyemizin yetkilendirdiği  “Günay Geri Dönüşüm “ firmasıyla gerçekleşecektir.

Mahallelerde Toplama  Günleri aşağıdaki gibidir;

Perşembe  : Atatürk Mah- Fevzi Çakmak Mah.

Cuma:         Ünalan  Mah.